txt

Kto dostanie Fryderyka?


Rok temu też bawiłem się typowanie (poszło mi całkiem nieźle) i to, co napisałem wówczas we wstępie do tego typowania jest nadal aktualne: – Patrząc na listę nominowanych w poszczególnych kategoriach muzyki rozrywkowej można pokusić się o samodzielne wytypowanie laureatów Fryderyków 2010. Jest jednak kilka pułapek. Metoda „moim zdaniem” nie sprawdzi się. Ona nigdy się nie sprawdza. Pamiętać należy, że tak jak nominacje taki i same Fryderyki przyznawane są w głosowaniu bardzo szerokiego grona członków Akademii Fonograficznej. To kilka tysięcy ludzi.

Zatem – moim zdaniem – Fryderyki to pewien ranking popularności w tzw. branży. Takie podejście do sprawy podpowiada również analiza wyników z lat ubiegłych, gdzie statuetki zgarniali nie zawsze ci najwybitniejsi artyści, którzy wyprzedzali nierzadko swój czas, lecz ci, o których było najgłośniej w danym roku. Oczywiście były wyjątki, ale…

Jedną z najważniejszych kategorii jest „Piosenka Roku”. Już sama nominacja to spora nobilitacja. A kto zgranie Fryderyka w tej kategorii – najbliżej są chyba Acid Drinkers za „Love Shack” i Monika Brodka za „Grandę”. Mimo wszystko, stawiam na Acidów.

„Wideoklip Roku” – to jedna z najbardziej wyrównanych kategorii. Właściwie cała piątka nominowanych ma porównywalne szanse. Gdyby to ode mnie zależało, rozgrywka toczyłaby się między Behemothem („Alas, Lord Is Upon Me” i… Afromental („Rock’n’rollin Love”), a ja głosowałabym na Behemotha. Dobra robota.

„Grupa Roku”. Tu nie wiem, jakimi kategoriami mają kierować się Akademicy. Sympatią do danej formacji? Jej dokonaniami w minionym roku czy jeszcze czymś innym? Ja przyznałabym statuetkę formacji Raz Dwa Trzy. Ale powędruje ona pewnie do bardzo ostatnio aktywnej Comy.

Komu przypadnie wyróżnienie w kategorii „Wokalista Roku” to już chyba kompletny totolotek. Badach, Mozil, Piaseczny, Rogucki i Soyka. Ratuję się zestawieniami OLiS i typowanie staje się prostsze – Andrzej Piaseczny.

„Wokalistka Roku”. Mam wrażenie, że dziewczęta i kobiety w minionym roku dokonały znacznie więcej od swoich kolegów po fachu. Każda nominacja w tej kategorii jest zasłużona w 100%. A komu Akademicy przyznają statuetkę? Prawdopodobnie Monice Brodce.

Ulubiona kategoria, i to w dodatku taka, co coś może zmienić w przyszłości (choć nie musi) – „Fonograficzny Debiut Roku”. Komu? The Boogie Town narobili sporo zamieszania i zebrali już nieco nagród, zatem rozsądek podpowiadałby postawienie większych pieniędzy na nich. Ale jest jeszcze projekt MPM… a ja stawiam na polsko-międzynarodowe Tres.B.

„Album Roku: POP” – trudna dla mnie kategoria. Znów wszystkie nominacje wydają się być zasłużone, a stawka mocno wyrównana. Mimo wszystko stawiam na zioma. Smolik!

„Album roku: ALTERNATYWA” – ciekawie tu jest. D4D nie dotarli chyba wszędzie, gdzie powinni ze swoją muzyką. Pogodno są zbyt alternatywni dla tej kategorii. Myślę, że członkowie Akademii Fonograficznej zagłosują zachowawczo. Fryderyk dla Męskiego Grania.

„Album Roku: HIP-HOP, R&B i Reggae”. Zgadzam się z Peją – wrzucanie tych trzech gatunków do jednego wora to największa bzdura i krzywda, jaką można zrobić artystom i słuchaczom. Przy takim line-up’ie liczą się chyba tylko Abradab, Eldo i Marika. Fryderyk dla Eld… Abradaba.

„Album Roku: MUZYKA KLUBOWA i ELEKTRONICZNA”: Trójka nominowanych, statuetka chyba dla Noviki.

„Album Roku: METAL” Zakładam, że Akademicy zanim dojdą do tej kategorii, oddadzą już jakieś głosy na Titusa i na Acidów i wybierać będą między pozostałą trójką. Wybór i tak cholernie ciężki. Życzyłbym sobie statuetki dla Blindead, ale dostaną sympatyczni wyjadacze z Corruption. A może się mylę?

Kategoria której zazwyczaj się boję – „Album Roku: BLUES”, ale tym razem dam sobie urwać głowę przy samej dupie: Fryderyk dla Irka Dudka!

„Album Roku: ROCK” – od dawna kategoria prestiżowa w pewnych kręgach (i równie często wyśmiewana). W tym roku Debiutujący Muniek i rocznicowy Perfect – mimo całej sympatii mojej dla nich – nie liczą się. Murowany faworyt to Kim Nowak. Zagrozić może im jedynie Dezerter, ale nie uda się. Kim Nowak na prezydenta!

„Album Roku: ORYGINALNA ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA” – Zdecydowanie Daniel Bloom za „Wszystko co kocham” – rozumiem, że Akademicy biorą pod uwagę autorską część wydawnictwa, a nie dołączone do niego numery WC.

„Album Roku: PIOSENKA POETYCKA”. Gdzie jak gdzie, ale w tej kategorii nie powinno być walki i wymiany ostrych ciosów, a jednak… Fryderyk dla Raz Dwa Trzy. A precyzyjniej za „SkąDokąd”. Bezapelacyjnie. Jednogłośnie. Przez KO.

„Album Roku: FOLK / MUZYKA ŚWIATA”. Znów dziwna kategoria. Ale niech będzie. Przyznam się, że jednej z tych płyt nie znam (pewnie wstyd, ale trudno). Stawiam, że Akademicy postawią na Martynę Jakubowicz. Singiel śmigał w radio, ale w warszawie na koncercie tłumów nie było.

„Najlepszy Album Zagraniczny” – to dość zabawne, że w kraju nad Wisłą przyznawane są Fryderyki w takiej kategorii. Ale skoro są nominowani, to trzeba wskazać wygranego. Peter Gabriel o włos przegrywa z Sade. Choć wolałbym odwrócić tą kolejność.

„Kompozytor Roku” – wolałbym nie typować w tej kategorii, ale dobra: Waglewski – Krajewski? Krajewski – Waglewski? Krajewski. Mimo wszystko.

„Autor Roku” – hmmm…. Jeśli ktoś nie głosował na Adama Nowaka to nie słuchał uważnie „SkąDokąd”. :)

Kategoria z gatunku kosmos wokół nas – „Najlepsza Oprawa Graficzna Albumu”. Kukulska&Dąbrówka za CoMix. Za spójność, zwartość, odwagę, precyzję. Z plastyki piątka. (yyy… szóstka teraz, nie?).

„Produkcja Muzyczna Roku” – właściwie wszystko brzmi fajne w tej kategorii (no, prawie wszystko, ale to subiektywne). Fryderyk za album Smolika lub za Anię Dąbrowską. I chyba Ania Movie wygrywa.

I pora na Jazz – tu mogę się już pewnie „pięknie mylić”, bo mało kto doczyta do tego miejsca. I pokuszę się o typowanie tylko w jednej kategorii.

„Jazzowy Album Roku” – bez bicia przyznaję się, nie słyszałem jednanej pozycji z nominowanych, ale za to Komedę w interpretacji Adama Pierończyka piłowałem ku rozpaczy sąsiadów. Fryderyk dla Adam Pierończyk Quartet.

Jutro się dowiem, jak bardzo się myliłem ;)

Reklamy

2 komentarze do “Kto dostanie Fryderyka?

  1. Alebo jak bardzo się nie myliłeś… a kategoria Album Roku: HIP-HOP, R&B i Reggae to pomyłka na sto dwa!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s