koncert

Jono McCleery w Cafe Kulturalna


Taki sposób poznawania muzyki to ja lubię. Idę na koncert (bo mnie wysłali) i nie wiem nic o wykonawcy (przyznaję bez bicia). Wejdzie muzyka? Nie wejdzie. Wszystko zależy od artysty i ode mnie. Zważywszy, że cały dzień słuchałem gitarowych napierdalanek lub stragego grunge’u, to Jono poradził sobie całkiem nieźle. A Cafe Kulturalna? Jak zawsze, fajne miejsce na koncerty, ale bezlitosne dla fotografa. Dwa słabe, ciągłe światła na krzyż. I tyle. Poniżej info prasowe o bohaterze dzisiejszych zdjęć.

***

Jono McCleery poprzedzał koncerty Gila Scotta Herona, Jamiego Woona, Bonobo czy Jose Gonzaleza, zaś na jego przepięknej debiutanckiej płycie „There Is” gościnnie występują Fink i Vashti Bunyan. „McCleery to fantastyczny wokalista i kompozytor” – emocjonował się ostatnio Woon na łamach The Observer. Jednak „There Is“ to nie tylko oryginalny głos Jono i jego wspaniałe piosenki, ale także dyskretna elektronika i znakomite aranże kontrabasu, smyków czy harfy, które sprawiają, że płyta brzmi współcześnie, a równocześnie wydaje się dobrze znanym klasykiem.

„Muzyka Jono jest ponadczasowa – zachwyca bogactwem melodii i wokali, niepokoi niczym piosenki Nicka Drake’a, poraża emocjami jak Marvin Gaye i zachwyca romantyczną pasją Jeffa Buckleya. Jono definiuje nowe brzmienie folku / soulu naszych czasów“ – pisze jeden z krytyków.

Inni recenzenci niebezzasadnie porównują go do tegorocznych objawień wyspiarskiego ambitnego popu – wspomnianego już Jamiego Woona i Jamesa Blake‘a. W tym gronie McCleery’ego wyróżniają inklinacje jazzowe, jednak podobnie jak Woon czy Blake, McCleery jest mistrzem umiaru, w pełni panuje nad wokalną ekspresją i potrafi odnaleźć idealny balans pomiędzy brzmieniami cyfrowymi i organicznymi. Nawet, wydawałoby się ograny do znudzenia, melancholijny przebój z lat 80-tych: „Wonderful Life“ Blacka, pochodzący z Londynu muzyk potrafi zamienić w pełne niepokoju i mrocznego piękna wyznanie.

Reklamy

2 komentarze do “Jono McCleery w Cafe Kulturalna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s