festiwal

Sonisphere 2012 – sezon festiwalowy otwarty!


No, to sezon festiwalowy A.D. 2012 należy oficjalnie uznać za otwarty. Tym razem na pierwszy ogień Sonisphere Festival z Metalliką, Machine Head i Black Label Society. Na małej scenie między innymi Acid Drinkers i Luxy.

Fotograficznie Soni to zawsze impreza o podwyższonym stopniu ryzyka. Ze względu na dość spory reżim produkcyjny i spore ograniczenia w możliwości robienia zdjęć, wcale nie ma pewności, że przyniesie się z niej jakieś fajne klatki, a można mieć pewność, że o niektóre trzeba wręcz walczyć. I tak:

– tylko Gojirę można było fotografować z wnętrza Snake-Pit’u;

– zakaz używania stołków;);

– fosa wąska, zatłoczona umiarkowanie (to na plus), niezbyt szeroka (od jednego wejścia na SP do drugiego);

– dodatkowa pirotechnika ustawiona na rancie sceny podczas występu Metalliki jeszcze bardziej ograniczała widoczność muzyków, którzy zwykli cofać się w głąb sceny i tam sobie hasać;

– możliwość fotografowania headlinera ograniczono z trzech do dwóch pierwszych utworów, prawdopodobnie dlatego, że właziliśmy na barierki, by mieć jakieś zdjęcia Larsa U.;

– operator kamery ustawiony na basowych przodach stojących w fosie skutecznie blokował podejście od prawej strony sceny;

– Ross Halfin (nadworny fotograf Mety) miał w dupie innych fotografów, i choć mógł fotografować do woli cały koncert z dowolnych pozycji, w tym ze i zza sceny, to ustawił się koło operatora w centralnej część sceny i pokazywał wszystkim końcówkę kręgosłupa, zwłaszcza gdy któryś z muzyków akurat podchodził do publiki… .

No, a poza tym to fajnie było. I ze zdjęć jestem, o dziwo, zadowolony :D. Tu ich nie zobaczycie, ale są na Onecie.

Muzycznie – najbardziej podobało mi się BLS ;) Ale Meta też całkiem fajnie.

6 komentarzy do “Sonisphere 2012 – sezon festiwalowy otwarty!

  1. Super ta relacja. Czuję się jakbym sama musiała tam walczyć o zdjęcia. Wiem, że nie o to Ci chodziło, ale dorze wiedzieć, że czasami jest naprawdę ciężko strzelić dobrą fotę. Pozdrawiam!

  2. W całkowitej ciemności nie da się wykonać zdjęcia gdyż jedynie światło oddziaływuje na błonę fotograficzną czy matrycę światłoczułą. Do wykonania zdjęcia potrzebne jest jakiekolwiek światło, choćby najsłabszy płomyk świeczki. Jednak światło światłu nie równe, jedno jest silne drugie słabe, jedno jest niebieskie inne białe. Do zdjęć nadaje się każde. Nieprawdą jest, że dobre zdjęcia można wykonać tylko przy silnie świecącym słońcu a przy jego braku lepiej aparat zostawić w domu. Prawdą jest, że łatwiej zrobić dobre zdjęcie przy ładnym słońcu niż bez niego, my jednak jako amatorzy fotografii, pasjonaci, nie boimy się żadnej pogody, a im ta jest gorsza tym większym wyzwaniem jest zrobienie ciekawego zdjęcia, specjalnie napisałem ciekawego a nie dobrego. Dobre zdjęcie w oczech większości osób, zwłaszcza nie robiących zdjęć, to zdjecie jelenia na rykowisku: niebieskie niebo, zielona trawa, góry na horyzoncie, przed nami oczko wodne obok którego (wypchany) jeleń skubie pieczołowicie przyciętą trawę. Owszem, umiejętność zrobienia takiego zdjęcia jest potrzebna i wykonanie takiego zdjęcia jako wprawki technicznej pochwalam, należy jednak rozpatrzyć co innego. Tak jak pyta się poety co miał na myśli tworząc utwór, tak samo należy pytać się autora zdjęcia o co mu chodziło, czy zdjęcie jest dokumentem służącym zapamiętaniu chwili, czy raczej obrazem przedstawiającym charakter sceny. Do dokumentowania życia są fotoreporterzy (moim zdanie ci z Gazety Wyborczej są świetni.) Profesjonaliści jednak często nie mają czasu, zdjęcia robią w biegu, nadrabiając ilością, brak czasu na zastanowienie. Jedynie wariat może chodzić w jedno miejsce codziennie przez miesiąc w celu trafienia wreszcie na światło takie, które odda nastrój i charakter miejsca. Prozę życia rejestrują zawodowcy, my amatorzy jesteśmy poetami fotografii, czasem środków nie starcza lecz duszy nigdy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s