koncert/txt

„Grupa śmierci” w Żyrardowie


Uzupełniamy braki… tym razem raport z 20 maja 2012 (tekst i zdjęcia dla CGM.pl):

Ostatni półfinał Eliminacji do Przystanku Woodstock

Chętnych, by zagrać na Przystanku Woodstock jest cała masa. Co roku zgłasza się po kilkaset wykonawców (w tym roku ponad 700). I nie ma tu żadnego przebacz… o miejsce na scenie ramię w ramię walczą czekające na odkrycie gwiazdy i uznane nazwiska (bez taryfy ulgowej).

Od trzech lat Fundację w doborze artystów wspiera Fabryka Zespołów, a same eliminacje podzielone są na trzy etapy. Zaczyna się od przesłuchiwania płyt i zapraszania wykonawców na tzw. półfinały, a kończy finałowymi koncertami podczas których Jury wyłania tych, którzy wystąpią na dużej i małej scenie festiwalu. Taką drogę do tej pory przeszły 22 kapele, m.in.: Enej, Luxtorpeda, Buldog, Titus Tommy Gun, Raggafaya, Materia czy Pampeluna.

Nieco sportowa formuła eliminacji (półfinały / finał) powoduje, że w jednej grupie znaleźć się mogą takie formacje, iż (pozostając przy nomenklaturze sportowej) mamy do czynienia z tzw. grupą śmierci. Tak też stało się w Żyrardowie. Był to już czwarty, ostatni półfinał, w którym spotkali się Chain Reaction, Marika & Spokoarmia, Leash Eye, The Electric Lemons, Poparzeni Kawą Trzy, Deriglasoff, Plan, Ania Rusowicz oraz L.Stadt!

Niemalże wszyscy z tej dziewiątki zasługiwali, by od razu dostać zaproszenie woodstockową scenę w charakterze gwiazdy. No, może poza The Electric Lemons, którzy nieco odstawali doświadczeniem od utytułowanych wyjadaczy i razili lekką nieporadnością na scenie (zwłaszcza, gdy obserwowało się niemrawy zespół na tle bardzo ekspresyjnego wokalisty). Z tej grupy również Poparzeni Kawą Trzy najmniej mi „podchodzili”, ale to też tylko moja, subiektywna ocena.

Zadaniem Jury było wyłonienie dwóch wykonawców, którzy zaproszeni zostaną do czerwcowego Finału we Wrocławiu. Podczas pozostałych półfinałów nie udała się ta sztuka, po każdym z nich „bilet” do Wro otrzymywało więcej zespołów. Podobnie było i w Żyrardowie. Choć tu wyłonienie dwójki czy trójki zespołów, i jednocześnie odprawienie z kwitkiem pozostałych było chyba najbardziej niewdzięcznym obowiązkiem. Bo komu z tak doświadczonych muzyków, jak Deriglasoff, Marika, L.Stadt czy Ania Rusowicz powiedzieć: „sorry, nie jedziesz”.

Nie każdy może siedzieć koło kierowcy. Najbardziej szkoda mi Leash Eye i mojej faworytki Ani Rusowicz, której występ powalił mnie na kolana (100% rocka w rock’n’rollu!). Jeśli ktoś, znając jedynie płytę, spodziewa się po niej uroczych występów „bez prądu, szaleństwa i pierdolnięcia”, to jest w ciężkim błędzie. Finał przeszedł też koło nosa Chain Reaction i wspomnianym wcześniej The Electric Lemons.

We Wrocławiu o Woodstock dalej walczyć będą: Deriglasoff (za „Mendę” po aktualizacji powinni od razu dostać miejsce w line-upie), L.Stadt (potrafiący zabrać publikę do Kalifornii i z powrotem w 20 min), Plan oraz Poparzeni Kawą Trzy. Poza tą czwórką, o sukcesie może już mówić Marika, która od razu została zaproszona na Scenę Folkową. A miały zostać wyłonione dwa zespoły ;)

Współczuję Jurorom podejmowania decyzji i czekam na wieści z Wrocławia.

Wyniki poprzednich półfinałów:
Zabrze: Clock Machine, Thy Disease i Tabu. Zaproszenie na scenę folkową: Zgredybillies.
Poznań: Rust i Hope. Zaproszenie na scenę folkową: Papa Musta
Olsztyn: Eris Is My Homegirl, Ludzie Mili, Noko.

3 komentarze do “„Grupa śmierci” w Żyrardowie

  1. After looking into a handful of the articles
    on your web page, I seriously appreciate your way of writing a blog.
    I saved it to my bookmark webpage list and will be checking
    back in the near future. Please check out my website as
    well and tell me your opinion.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s